Diecézní synoda 2024-2026

Na první neděli adventní, 3. prosince 2023, pozval biskup Tomáš svým pastýřským listem celou diecézi ke slavení diecézní synody.

Smyslem této stránky je a bude poskytovat aktuální informace o synodálním dění v naší farnosti. Přesto na úvod pár základních informací:

O co v diecézní synodě jde? A další základní informace

V diecézní synodě jde zjednodušeně o to, abychom hledali, kam nás Bůh chce v následujících letech vést, a to v tématech šíření evangelia, uspořádání diecéze a finančního hospodaření. Podle tohoto hledání chce biskup udělat rozhodnutí na mnoho dalších roků dopředu.

Nejvíce informací se dozvíte přímo na diecézním synodním webu synoda.bip.cz, konkrétně na těchto stránkách:

Témata a etapy

Dopis farníkům od synodního delegáta Martina Baxy

Zpráva z prvního setkání

Zpráva z druhého setkání

Naše druhé synodní setkání ve farnosti se uskutečnilo 17. 5. na děkanství v Mariánských Lázních.

Sešlo se nás tentokrát trochu méně a v jiném složení. To nám ale nebránilo opět rozvinout debatu o stavu farnosti, tentokrát na téma uspořádání.

Podle názoru většiny je v naší farnosti dobře zajištěna služba kněze z hlediska možnosti účasti na pravidelných bohoslužbách, nabídky svátostí, ale i jiných programů pro věřící po celý církevní rok.

Taktéž služby varhanické a ministrantské jsou spravovány z řad dobrovolníků a nadšenců. Do nabídky našich služeb směrem k veřejnosti spadá i dobře fungující farní Charita a s ní spojené akce.

Jsou pravidelně aktualizované farní webové stránky a vychází farní zpravodaj.

Bolestí v naší farnosti je neochota zavázat se k pravidelné službě, ať už by se týkala hlídání kostela, pomoci při kostelničení či úklidu, nebo práce s mládeží.

Ve farnosti kromě akcí konaných přímo na faře (Setkání s Písmem svatým, Klub seniorů, Čaj o páté a setkání ministrantů) nefunguje v současné době žádné společenství tak, jako kdysi. Bývalo zde například společenství mládeže, rodin či společenství žen.

Na tento stav má samozřejmě vliv i stále menší počet farníků v daných věkových a zájmových skupinách.

Modleme se tedy i nadále za naši farnost a za synodu a přemýšlejme a naslouchejme Bohu i sobě navzájem, zda by se v budoucnu nedalo něco změnit k lepšímu.

Na příští setkání s vámi nad tématem Hospodaření aneb Spoluzodpovědnost za finanční zabezpečení tohoto poslání se budu těšit 14. 6. 2024.

Martin Baxa

Jak se zapojit?

Diecézní koordinátoři i farní delegát prosí intenzivní modlitby vás všech. Nabízí Modlitbu diecézní synody a zapojení do Modlitební sítě přímluvců.

Pro synodní delegáty je důležité a pro všechny farníky vhodné, aby byli v kontaktu s dalšími lidmi a mohli naslouchat co nejpestřejším hlasům ze svého okolí. Každý je zván k zapojení do procesu naslouchání.

Zúčastnit se můžete synodních setkáních farnosti, která budou pravidelně probíhat na faře v pátek večer. V první etapě synody (rok 2024) proběhnou tři setkání na tři základní témata, a to v dubnu, květnu a červnu.

Synodní delegát také vytvořil diskuzní skupinu v aplikaci WhatsApp, kam jsou všichni věřící spojení s naší farností zváni. Pokud se chcete zapojit, kontaktujte přímo delegáta Martina Baxu. Jedním ze způsobů, jak ho kontaktovat, je e-mail .

Kalendář synodních událostí ve farnosti:

Datum Pátek 19. 04.
Na téma Misie. Vede: Martin Baxa, zvolený delegát